Alçıpan Bölme Duvar

Alçıpan Bölme Duvar

Duvar yapılacak zemine dik olarak kurulan metal duvar iskeletlerinin her iki yüzüne ağır olmayan, hafif alçı levhanın (alçıpan) yerleştirilerek vidalanması ile oluşturulan, özellikle wc, banyo bölmeleri ile oda duvarları için kullanılan taşıyıcı amaçlı olmayan duvarları bölme duvar olarak tarif edebiliriz.

Eskiden beri kullanılan hepimizin bildiği sıva yerine duvara yapıştırılarak alçıpan kullanılırsa, bu uygulama hem dalgalanmaları hem pürüzleri ortadan kaldırdığından estetik, dekoratif bir görünüm sağlamaktadır. Ayrıca sıvada uygulandığı gibi üzerine boya, duvar kağıdı, fayans, karo uygulamaları da kolayca yapılabilmektedir.

Alçıpan yapısı itibariye yangına dayanıklı olmanın yanında ısı ve ses yalıtımı da sağlar. Alçıpanın tercih edilmesindeki önemli bir etken de dekoratif bir görünüm sağlaması nedeniyle güzel bir dekorasyonun tamamlayıcısı niteliğindedir.

Elektrik, su, telefon, network ile ilgili tüm kablo tesisatını gizleme olağını sağlar, kaba inşaatı ve taşıyıcı duvarları tamamlanmış inşaatlarda dahi odalar ve konutlar arasında rahatlıkla bölme duvar olarak kullanılabilir. Alçıpan hafif bir malzeme olduğundan binaların yükünü hafifleterek deprem riskini azaltır. Beton duvarlara nazaran çok daha ekonomiktir. Az bir malzemeyle hem zamandan hem de işçilikten tasarruf sağlar.

Uygulama Resimleri

Alçıpan Bölme Duvar Alçıpan Bölme Duvar Alçıpan Bölme Duvar Alçıpan Bölme Duvar Alçıpan Bölme Duvar Alçıpan Bölme Duvar Alçıpan Bölme Duvar Alçıpan Bölme Duvar Alçıpan Bölme Duvar Alçıpan Bölme Duvar Alçıpan Bölme Duvar Alçıpan Bölme Duvar
« Geri 1 | 2 İleri »